"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

"" was successfully added to your cart.

Виж любими Виж количката

Радиационният риск – какво представлява радиацията и как да се предпазваме от радиоактивно замърсяване

Автор: Д-р Владимир Шишков
Последно обновяване на информацията: 19.07.2017 г.


Поради засиления интерес от ваша страна на тази тема, решихме да разнищим въпроса в една, надяваме се, изчерпателна статия.

Дефиниция за радиация
Терминът “радиация” е сборно наименование на разнообразни видове лъчения, които могат да бъдат вълнови електромагнитни излъчвания (рентгеново и гама-лъчение) или да се състоят от потоци частици – (алфа и бета-частици, протони, неутрони и др.) В природата съществуват различни и многобройни източници на радиация и затова липсва пространство на нашата планета, което да е абсолютно “чисто” от радиация. Всъщност нашето тяло във всеки един момент е “пронизвано” от разнообразни електромагнитни и йонизиращи излъчвания, генерирани от различни уреди и устройства, но също и от естествените източници на йонизираща радиация. Тоест не само човекът, но никое живо същество на планетата не живее в абсолютно чиста „стерилна” среда без радиационно излъчване. Живите организми са се приспособили, повече или по-малко, към така наречения естествен радиационен фон.

Видове радиация
Естественият радиационен фон се създава от два основни източника - космичното лъчение и естествено разпределените радионуклиди в околната среда, в храните и в организма на човека. Голяма част от космичното лъчение, което достига земята се дължи на слънцето, в което постоянно протичат ядрени реакции на синтез и разпад, при които се отделят огромни количества енергия под формата на различни лъчения и частици.

Интензивността на слънчевото космично лъчение не е постоянна и се изменя в зависимост от слънчевата активност. Цикълът на изменение на слънчевата активност е 11 години. Космичното лъчение е природна даденост и облъчването от него не може да се предотврати и да се управлява от човека по никакъв начин. Типичната стойност на средната индивидуална годишна доза, която се получава при външно облъчване от космичното лъчение за средни географски ширини на Земята, включително за България, е равна на 0,4 mSv/y (0,4 милисиверта за година).
В земната кора (почви, скали, минерали) и околната жизнена среда (въздух, вода, флора, фауна) се съдържат най-различни естествени радионуклиди от космичен и земен произход. Естествени радиоактивни елементи се съдържат също в хранителните продукти и в човешкия организъм. Тези радионуклиди са образувани в резултат на първичните процеси при формирането на Земята като планета и се наричат “първични радионуклиди”. Най-високо е съдържанието на естествени радионуклиди във вулканичните скали (например гранит). Високо е съдържанието на естествени радионуклиди и в земни утаечни породи, като глина, фосфати и други природни минерали.

Наличието на естествени радионуклиди в земната повърхност води до външно облъчване, като мощността на дозата от земното лъчение е право пропорционално на количеството (концентрацията) на естествените радионуклиди в почвата. Концентрацията на радионуклиди в почвата зависи от радиоактивността на веществата, от които е съставена почвата и от процесите на сорбция, отлагане и отмиване на радионуклиди при въздействието на природни води върху нея.
Естественият гама-фон над земната повърхност се създава главно от радионуклидите, които се съдържат в горния почвен слой с дебелина около 30 cм. Поради екраниращия ефект на почвата, гама-лъчението от естествените радионуклиди, намиращи се на по-голяма дълбочина от 30 cм, значително отслабва и не играе съществена роля при формирането на гама-фона. Установено е, че гама-лъчението, дължащо се на естествените радионуклиди в земната повърхност и в строителните материали, води до външно облъчване, което средно за света се оценява на 0,5 mSv за една година (0,5 mSv/y). За 95% от населението на Земята средната индивидуална годишна ефективна доза от естественото земно гама-лъчение варира в диапазона от 0,3 mSv/y до 0,6 mSv/y.

Гама-фонът от земното лъчение на открито се променя при дъждовно време и снеговалеж. Снежната покривка намалява с около 10% до 20% гама-фона в дадена местност, поради екраниращия ефект. Дъждовете смъкват върху земната повърхност естествени радионуклиди (радиоактивни аерозоли), съдържащи се в приземния атмосферен въздух (водата отмива прахообразните частици от въздуха) и вследствие на това гама-фонът може да нарасне с 20% до 50% в дадена местност (особено при обилни дъждове и в началните часове на валежа). Влиянието на метеорологичните условия винаги трябва да се отчита, когато се оценява гама-фона по места, защото измерените моментни стойности могат да флуктуират в рамките на около 50% за определен интервал от време (часове или денонощия).
И така, средната за света годишна ефективна доза от външно облъчване на лица от населението, дължаща се на космичното лъчение (0,4 mSv/y) и земното лъчение (0,5 mSv/y), е равна сумарно на 0,9 mSv/y

Фукушима
Внезапното повишаване на нивото на радиация вследствие на бедствия и аварии, както неотдавна се случи в японската атомна централа Фукушима, може да предизвика покачване на нивото на радиация в пъти като според различни медии, в околностите на Фукушима са измерени стойности от порядъка на 400 милисиверта.
Доколко рискова е тази стойност може да се прецени на базата на следната табличка, публикувана в Harvard Health Letter:

Поета доза радиацияМили сиверта на час
Стандартна рентгенография0.1
Мамограма - анфас и профил0.36
Компютърна томография на коремни органи10
Коронарна ангиограма20
Осреднена доза поета от евакуираните от Беларус след ядрения инцидент в Чернобил31
Средногодишна допустима доза за работещите в ядрени централи50
Пикова доза регистрирана в района на ядрената централа Фукушима Даичи400
Начало на остра лъчева болест1000 (или 1 сиверт)


Източници: U.S. Environmental Protection Agency, Health Physics Society, U.S. Nuclear Regulatory Commission, International Atomic Energy Agency

Как да се справим с вредното радиационно облъчване?
Най-честата препоръка за предпазване от вредните ефекти при наднормено радиационно облъчване е приемането на таблетки с калиев йодид с цел да се насити щитовидната жлеза със стабилен не-радиоактивен йод, който не допуска натрупването на радиоактивния изотоп на йода (йод-131). С него се свързва повишения риск от рак на щитовидната жлеза. Може и просто да се приема по-голяма доза йодирана сол.

Стабилният йод обикновенно се прилага под формата на калиев йодид. Една стандартна таблетка калиев йодид е 65 mg и съдържа 50 mg стабилен йод. 1 грам стабилен йод е максималното количество, което е допустимо да приеме човек в продължение на 10 дни при провеждане на йодна профилактика. Това означава, че лица от населението на възраст над 12 години не трябва да приемат повече от 2 таблетки калиев йодид (2 по 65 mg) дневно, при което продължителността на йодната профилактика не трябва да бъде повече от 10 дни. Според информация от сайта на Националния център по Радиобиология и Радиационна защита: « В проба аерозоли в атмосферния въздух от София, взета на 6 април (2011 година), ca регистрирани:

- радиоактивен йод - йод-131 с обемна активност 0.36 милибекерела на куб. м.;
- радиоактивен цезий - цезий-137 с обемна активност 0.054 милибекерела на куб. м, съответно.
Измерената стойност е 15 000 пъти по-малка от допустимата средногодишна обемна активност на атмосферен въздух в жилища и на открито, определена за населението съгласно т. 20 и таблица 6 от приложение №2 към чл. 12 от Наредба за основните норми за радиационна защита. Измерената стойност не налага никакви предпазни мерки за бебета, деца, бременни жени и кърмачки. Важно е да се знае, че йодната профилактика не бива да се прилага самоволно и без изрично указание от Министерство на здравеопазването!

Според световноизвестния холистичен лекар Д-р Джоузеф Меркола йодната профилактика се прави само при сериозен риск за здравето и по строго определени схеми, под контрола на компетентен медицински специалист, защото прекомерното насищане на щитовидната жлеза с йод може да отключи дори тиреотоксикоза у някои хора. Ето защо самоволното и необосновано приемане на йодни таблетки или йодирана сол, също крие своите рискове за здравето. Той счита, че насищането на организма с йод от хранителни източници, които съдържат този елемент в естествен вид е много по-добра стратегия, тъй като насищането с калиев йодид осигурява само временна защита на организма за не повече от 48-72 часа и се препоръчва само при непосредствена опасност от поемане на висока доза радиация.

В допълнение към йодната суплементация с подходящи храни, Д-р Меркола препоръчва да се приемат също по-големи дози от витамин С и коензим Q10 в комбинация. Освен тях добра идея за противодействие на радиацията е приемането на суперхрани като микроводораслите – спирулина, хлорела и AFA, които са изключително богати на витамини, минерали и микроелементи и освен че оптимизират метаболизма, имат и детоксикиращо действие по отношение на поетите радиоактивни елементи. Келповите водорасли са едни от най-богатите природни източници на естествен йод. От ензимите глутатион-пероксидаза и супероксид-дисмутаза зависят най-мощните антиоксидантни и детоксикиращи естествени механизми на тялото, затова те също се препоръчват в комплекса от мерки за радиационна защита. Към изброените дотук средства за предпазване и намаляване на риска от прекомерно натрупване на радиоактивни частици, Д-р Меркола добавя и следните природни средства: билките ашваганда и жен-шен, минералите от групата на зеолитите (най-известен в България е клиноптилолитът – разтваря се в определен обем вода и се пие от нея), гъбата рейши, кокосовото масло, което поддържа нормалната функция на щитовидната жлеза, магнезий, селен, бани с бентонитови глини и др. В магазин «Здравословен Живот» може да намерите повечето от изброените по-горе здравословни алтернативи за превенция и борба с вредното радиокативно облъчване.

Ние спокойно бихме могли да добавим към тази група и студенопресования сок от арония, който притежава мощни антиоксидантни свойства, както и способност да усилва метаболизма и да извежда токсини от организма. Ако имате съмнения за комбинацията или количествата на предложените здравословни алтернативи, ние ви предлагаме изготвянето на пълна оздравителна програма, която комплексно да задоволи нуждите на вашия организъм. Квалифицираните специалисти от медицински център „Здравословен живот” ще положат адекватни и ефективни грижи за цялостното ви здравословно състояние.

Накрая е важно да се знае, че независимо от риска, който носи излагането на повишена радиация или приемането на радиоактивно замърсени храни, всъщност самото излагане на радиация в повечето случаи има значително по-слаби последствия за здравето отколкото психологичното въздействие, което винаги придружава ядрените инциденти. Поражда се една масова психоза и паника, която само може да усили негативните ефекти и да доведе до депресии, психо-емоционални травми и дори суицидни помисли, на фона на един всъщност незначителен риск от радиоактивно облъчване. Ето защо всички експерти съветват, успоредно с предприетите разумни мерки за защита и намаляване негативните ефекти от повишената радиация, да се вземат всички възможни мерки срещу излишна паника, вманиачаване и преувеличаване на реалната опасност, както и - борба с прекомерно високия стрес, който сам по себе си носи изключително неприятни последствия за организма.

За консултация или изготвяне на лична диета или програма за хранене и здравословен живот, моля свържете се с д-р Шишков на 0885 580 580 или му пишете по електронната поща.
Източници:
Wikipedia
Национален център по радиобиология и радиационна защита
Агенция по ядреното регулиране
Articles Mercola

Препоръчани продукти:

Вижте също:

Бавен метаболизъм? Kак да го събудите от първата закуска...

Портал / Статии

Ще споделим няколко полезни съвети за бърз метаболизъм от Алче Неро Италия. Припомняме, че последните проучвания също разкриват, че не по-малко важно е кога да се храним, а не само какво и кога. Моментът на събуждане, сутрин, е решаващ за нашия метаболизъм. Как правим закуската е първият сигнал, който даваме на организма: ако я пренебрегнем или още по-лошо – пропуснем, това ще се отрази негативно на целия ни ден. Ако не ядем достатъчно за закуска,...

Няколко причини, защо да си създадем навика да пием вода през деня

Портал / Статии

1. За намаляване на теглото: Водата може да замени висококалоричните газирани напитки , соковете с много захар и консерванти , енергийните напитки, а в нея няма никакви калории... Но освен това, пиенето на повече вода потиска апетита и често, когато си мислим, че сме гладни, ние всъщност сме просто жадни. Опитайте да изпиете една чаша вода, когато почувствате лек глад и ще се уверите сами! 2. За повече енергичност : Дехидратацията намалява енергията...

Няколко от най-здравословните храни

Портал / Статии

Пълноценният , здравословен и стриктен хранителен режим е все по-необходим в забързаното ни ежедневие изпълнено със стрес и множеството враждебни фактори от околната среда ,които атакуват имунитета ни ежедневно. Когато се образоваме по темата и приложим усилия да въведем повече сурови и богати на витамини храни помагаме на себе си да се чувстваме по-енергични , по-здрави и сме в крак с тенденциите на храненето в целия свят. Ето няколко предложения...